Procedura wyznaczania
- poniedziałek, 30 styczeń 2017 12:42
Załącznik do zarządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kutnie nr 15/2016
Procedura wyznaczenia lekarzy weterynarii i osób personelu pomocniczego niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej do czynności, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2015r. poz. 1482 z późn. zmianami),
Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko weterynaryjnych (Dz. U. z 2009r. nr 93, poz. 767 z późn. zmianami)
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu czynności wykonywanych przez osoby niebędące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej oraz kwalifikacji tych osób (Dz. U. z 2004r. nr 89, poz. 860 z późn. zmianami).
Rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r., ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi ( Dz. U. UE. L.139.206 z dnia 25 czerwca 2004r.; Polskie wydanie specjalne,rozdz.3, tom45,str. 75 z późn. zmianami)
Cel procedury:
Jednolity sposób postępowania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kutnie przy wyznaczeniu na czas określony lekarzy weterynarii i osób personelu pomocniczego niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do czynności, o których mowa w art.16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej na terenie właściwości Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kutnie.
Postępowanie:
I . Gotowość do wyznaczenia:
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnieudostępnia formularz Gotowości do wyznaczenia (załącznikdo niniejszejprocedury) lekarzom weterynarii i innym osobom zainteresowanym wyznaczeniem w miejscu oraz na stronie internetowej urzędu, celem zastosowania powyżej wskazanego dokumentu wynika z potrzeby wyznaczenia do czynności, o których mowa w art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej znacznie większej liczby osób spełniających kryteria wyznaczenia, niż zamieszkuje w powiatach kutnowskim i łęczyckim. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie musi mieć wiedzę, kto potencjalnie jest zainteresowany wyznaczeniem oraz jakiego obszaru lub zakładu może dotyczyć wyznaczenie. Z uwagi na specyficzne uwarunkowanie wynikające z potrzeby obsadzenia w różnych zakładach i obszarach ok 150 osób wyklucza przyjęcie wprost zasady wyznaczania z urzędu gdyż tutejszy Organ nie posiada wiedzy o preferencjach wyboru kariery zawodowej osób, które mógłby wyznaczyć stosując metodę ustawową. Nabór do czynności urzędowych jest otwarty przez cały rok.
Do składanego w/w dołącza się kopie dokumentów:
- Dyplom lekarza weterynarii
- Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarzaweterynarii
- Dokumenty potwierdzające kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie zakresu czynności wykonywanych przez osoby niebędące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej oraz kwalifikacji tych osób.
- Aktualne badanie lekarskie, poświadczające zdolność do wykonywania czynności będących przedmiotem wyznaczenia
- Dokument potwierdzający tytuł ubezpieczeń społecznych
- Oświadczenie z numerem rachunku bankowego
Rozpatrywanie kwalifikacji:
Osoby składające dokumenty ewidencjonowane są w sekretariacie Inspektoratu a następnie wpisywane na listę zgodnie z porządkiem zgłaszania. W/w dokumentację składa i weryfikuje pod względem kompletności, referent ds. obsługi sekretariatu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie, zapoznaje się z dokumentami złożonymi wraz z formularzem gotowości do wyznaczenia zgodnie z określonymi poniżej kryteriami, kiedy z przyczyn finansowych lub organizacyjnych nie jest w stanie wykonać ustawowych zadań Inspekcji.
Decyzję o wyznaczeniu lekarzy weterynarii oraz personelu pomocniczego do czynności, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej podejmuje jednoosobowo zgodnie z delegacją ustawową Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie, dokonując wyboru spośród osób spełniających kryteria określone w niniejszym zarządzeniu oraz po zaliczeniu testu sprawdzającego wiedzę z przepisów weterynaryjnych w tym znajomość specyficznych wymagań państw trzecich. Zgodnie z zapisami sekcja II rozdział IV Kwalifikacje zawodowe lit. A rozporządzenia (WE) 854/2004 w określonych przypadakach Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie może odstąpić od wymogu zaliczania testu. Decyzje o wyznaczeniu podpisywane są na czas określony. Podstawowy okres wyznaczenia wynosi 4 miesiące. Dopuszcza się wydłużenie lub skrócenie okresu w zależności od indywidualnych sytuacji wynikających z przebiegu dotychczasowego wyznaczenia lub doświadczenia zawodowego i posiadanych kompetencji.
Kryteria konieczne:
Dyplom lekarza weterynarii
Prawo wykonywania zawodu (lekarze weterynarii)
Zaświadczenie potwierdzające odbycie praktyki (długoletnia praktyka w wykonywaniu czynności związanych z nadzorami nad ubojem, rozbiorem lub przetwórstwem) lub stażu
Zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań dowykonywania czynności będących przedmiotem wyznaczenia.
Tytuł do ubezpieczeń społecznych
Kryteria dodatkowe:
Dodatkowe kwalifikacje uzyskane przez kandydata (szkolenia, specjalizacje, kursy)
Doświadczenie zawodowe (praca w IW)
Prawidłowość wykonywania powierzonych czynności (w przypadku przedłużenia umowy)
Bezstronność i terminowość wykonywania powierzonych obowiązków (w przypadku przedłużenia umowy).
Test sprawdzający:
Test sprawdzający wiedzę z przepisów weterynaryjnych w tym znajomość specyficznych wymagań państw trzecich przeprowadzany jest dla wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii i personelu pomocniczego przynajmniej raz w roku oraz w sytuacji zmian istotnych zmian legislacyjnych, w trakcie wyznaczenia, w dowolnym czasie przed kolejnym wyznaczeniem.
Uchylenie decyzji, o której mowa wyżej i rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym może nastąpić w przypadku:
1) gdy wykonywanie czynności przez osobę wyznaczoną może spowodować zagrożenie dla zdrowia publicznego lub zwierząt;
2) niewywiązywania się osoby wyznaczonej z powierzonych jej do wykonania czynności, w szczególności przez niewykonywanie ich terminowo;
3) stwierdzenia zaniedbań w dokumentowaniu wykonywanych czynności;
4) zawieszenia lub utraty prawa wykonywania zawodu przez lekarza weterynarii;
5) złożenia wniosku przez osobę wyznaczoną;
a także po złożeniu wniosku przez:
a) kierownika zakładu higieny weterynaryjnej – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. I,
b) kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1a.
(przepisy o uchyleniu decyzji są zgodne z ustawą o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004r. tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 1077 ze zmianami)
Zarządzenie nr 15/2016 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kutnie z dnia 31 sierpnia 2016r. - pobierz