Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie zwraca się z prośbą o zwiększenie nadzoru w zakresie zapewnienia zwierzętom gospodarskim i domowym warunków wynikających z przepisów o ochronie zwierząt, a w szczególności ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997r. (Dz. U. 2023. 1580): art12 ust. 1 “Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi , z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”

Można to osiągnąć poprzez:

1) Jak wiadomo podczas upałów woda szybko się nagrzewa, więc należy ją często wymieniać, wanny/miski z wodą powinny znajdować się w miejscach zacienionych, a zapewnienie nieograniczonego dostępu zwierzętom do wody zniwelować straty spowodowane stresem cieplnym.

2) Zapewnienie możliwości schronienia się zwierząt w zacienionym i chłodnym miejscu (wiaty, roślinność).

3) W przypadku zwierząt domowych, buda psa “podwórkowego” powinna stać w cieniu lub powinna być możliwość jej przeniesienia w inne miejsce, które nie ma dostępu do pełnego słońca. W trakcie upałów zaleca się odpinanie łańcucha (pies dogodnie może poszukać dogodnego , zacienionego miejsca).

4) Polewanie/ zraszanie wodą terenu, na którym utrzymywane są zwierzęta.

5) Zalecane jest, aby nie wykonywać zabiegów i nie przepędzać zwierząt podczas upałów. Przemieszczanie zwierząt w chłodniejszych temperaturach może przyczynić się do zmniejszenia wpływu wysokich temperatur na ich produkcyjność.